امروز 02 بهمن 1399

خانه

1  - آشنایی با رشته تحصیلی علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر در واقع حلقه اتصال یا پل ارتباطی بین رشته علوم کامپیوتر و ریاضی است. مهمترین هدف آن دستیابی به بهترین الگوریتم­های موجود (روش های حل مسئله) در کمترین زمان و با کمترین خطا و بیشترین دقت است. در تمام دنیا، رشته علوم کامپیوتر به عنوان "مادر" علم کامپیوتر، یکی از ارکان غیر قابل انکار علوم و صنایع محسوب می شود. علوم کامپیوتر به معنی مطالعه کامپیوتر نبوده و همیشه نیازمند استفاده از کامپیوتر نیست. امکان محاسبه داده ها و الگوریتم ها با استفاده از کاغذ و خودکار هم ممکن است و این علم بیش از آنکه وابسته به کامپیوتر باشد به ریاضیات وابسته است و به همین خاطر برخی ترجیح می دهند بجای علوم کامپیوتر از واژه انفورماتیک استفاده کنند.

هدف این رشته تربیت متخصصانی است که با دید ریاضی­‌تر و منطقی‌تر به حل مسائل مطرح در حوزه کامپیوتر، ریاضیات و سایر رشته ها بپردازند.

 

2  - گروه علوم کامپیوتر دانشگاه فسا

گروه علوم کامپیوتر دانشگاه فسا در سال 1389 در مقطع کارشناسی فعالیت خود را شروع کرد. در حال حاضر تعداد 65 دانشجو در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. گروه علوم کامپیوتر در نظر دارد تا سال 1400 در دو گرایش "علوم تصمیم و مهندسی دانش" و " محاسبات علمی" دانشجوی کارشناسی ارشد، جذب کند. تعداد اعضای هیات علمی این گروه در حال حاضر 4 عضو است که در زمینه های مختلف تدریس و پژوهش می نمایند.

 

 

3  - فرصت‌های شغلی

فرصت های شغلی فارغ التحصیل علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی شباهت بسیاری با فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار دارد. اما در مقاطع بالاتر، فارغ التحصیلان این رشته بیشتر به حل مسائل تئوریک مطرح شده در علم کامپیوتر می پردازند. همچنين در يک قانون کار استاندارد، به ازاي هر چهار نفر مهندس نرم افزار کامپيوتر به يک کارشناس علوم کامپيوتر نياز است تا مديريت گروه را بر عهده بگيرد. در ضمن انتخاب راه حل مسائل و حل آنها، همچنين تقسيم الگوريتم هادر بين چهار نفر مهندس نرم افزار و در انتها جمع کردن قسمت هاي توزيع شده بر عهده فارغ التحصيل علوم کامپيوتر است.

 

در کل نقش فارغ التحصيل علوم کامپيوتر به عنوان مدير و هماهنگ کننده بسيار مهم و قابل توجه است و به همين دليل دانشجويان اين رشته دروسي در زمينه اصول مديريت، مباني اقتصاد و رياضيات (علم رياضي در تحليل مسائل و انتخاب بهترين روش براي دستيابي به هدف بسيار مؤثر است) مطالعه مي کنند.