امروز 05 آبان 1399

امروزه با توسعه صنايع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زيادی برای مهندسين برق فراهم شده است و اگر می بينيم که با اين وجود بعضی از فارغ التحصيلان اين رشته بيکار هستند،  به دليل اين است که اين افراد يا فقط در منطقه ای خاص دنبال کار می گردند و يا در دوران تحصيل به جای يادگيری عميق دروس و کسب مهارتها و تواناییهای فنی مرتبط با این رشته، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.

همچنين يک مهندس خوب بايد، کارآفرين باشد يعنی به دنبال استخدام در موسسات يا وزارتخانه نباشد بلکه به ياری آگاهی های خود، نيازهای فنی و صنعتی کشور را يافته و با طراحی سيستم ها و مدارهای خاصی اين نيازها را برطرف سازد. هرچند این موضوع، کاری آسان نیست اما بعضی از فارغ التحصيلان دانشگاهها انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند. اگر يک فارغ التحصيل برق دارای توانايی های لازم باشد، با مشکل بيکاری روبرو نخواهد شد.

طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژی در جهان کنونی و همچنين نرخ رشد انرژی الکتريکی در کشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد کشور افزوده شود که اين امر نيازمند احداث نيروگاه‌های جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق و قدرت می باشد. همچنین در سطح کشور و به طور خاص در استان فارس با توجه به پتانسیل های صنعتی بالای این منطقه با توجه به حضور صنایع بزرگ همچون، پتروشیمی و پالایشگاه شیراز، صنایع الکترونیک ایران (صاایران)، برق منطقه ای فارس، کارخانه های سیمان و آلومینیوم در سطح استان، نیروگاههای برق، انواع کارخانه های صنایع غذایی و همچنین نزدیکی به منطقه پارس جنوبی و .... فارغ التحصیلان این رشتهعلاوه بر اینکه قادر خواهند بود نیازهای سطح استان و کشور در حوزه مهندسی برق را برطرف کنند، می توانند با کسب وضعیت شغلی مناسب به تجربه صنعتی و عملی خود بیفزایند.