امروز 05 آبان 1399

گروه مهندسی‌ عمران دانشگاه فسا در سال 1386 به عنوان اولین رشته کارشناسی در دانشکده مهندسی، فعالیت خود را آغار کرد. در سال 1391 با توجه به پتانسیل گروه، کارشناسی ارشد مکانیک خاک و پی و به دنبال آن در سال 1392 کارشناسی ارشد محیط زیست به گرایش­های گروه اضافه شد. اهمیت ویژه به کیفیت تحصیل دانشجویان باعث شده که فارغ‌التحصیلان گروه مهندسی عمران بتوانند در مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه­های بزرگ کشور ادامه تحصیل دهند. هم اکنون این گروه دارای حدود 170 دانشجوی کارشناسی و 35 دانشجوی کارشناسی ارشد می باشد.

در حال حاضر گروه مهندسی عمران، دارای ده عضو هیات علمی می باشد. از پتانسیل­های گروه علاوه بر آموزش با کیفیت، می توان به سوابق اجرایی اعضای هیات علمی که پلی ارتباطی است میان دانشگاه با صنعت، و نیز سوابق پژوهشی درخشان اشاره کرد.

رشته ­های تحصیلی

1- کارشناسی

-        مهندسی عمران

مهندسی عمران، قدیمی­ترین رشته مهندسیاست که به طراحی، ساخت و نگهداری سازه­های مختلف شامل ساختمان­ها، جاده­ها، پل­ها، کانال­ها، سدها و ... می‌پردازد. علاوه براین، مسائل روز محیط زیست ایجاب کرده تا درس­های مرتبط در این زمینه نیز در مقطع کارشناسی تدریس گردد.

2- کارشناسی ارشد

-        مهندسی عمران گرایش مکانیک خاک و پی

یکی از گرایش­های مهندسی عمران است که به مطالعه رفتار خاک تحت تأثیر بارهای وارده و اثرات متقابل خاک - آب می پردازد. این دانش برای طراحی پی­ها، دیوارهای حائل، سدها، بسترهای رسی و ژئوسنتتیک بکار می رود. اهداف مهندسین مکانیک خاک و پی می تواند در برگیرنده مسایل مختلفی از طراحی پی­ها و سازه های نگهبان، تا انتخاب مسیر راه آهن و بزرگراه­ها، و نیز حفظ آب زیرزمینی در مناطقی از قبیل لندفیل­ها باشد.

-        مهندسی عمران گرایش محیط زیست

یکی از گرایش­های جدید مهندسی عمران است که با تکیه بر کاربردهای علمی و مهندسی، سعی در حفظ بشر و محیط زیست از آثار مخرب فعالیت­های بشر و پدیده­های طبیعی و نیز ارتقاء کیفیت محیط زیست دارد. این گرایش مواردی مانند توسعه پایدار، استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر، مدیریت منابع آب، تصفیه آب و فاضلاب، کنترل آلودگی هوا و مدیریت پسماند را در بر می­گیرد.