امروز 01 مرداد 1398
  • در حوزه عمرانی، چه اقداماتی در راستای نقشه جامع توسعه دانشگاه صورت گرفته است و الآن دقیقا در چه مرحله ای از این مسیر قرار داریم؟

خب این سخت ترین قسمت کار و سخت ترین سوالی بود که مطرح کردید! هم اکنون کمتر از یک پنجم از نقشه جامع توسعه دانشگاه کامل شده است که خود این بخش نیز هنوز نواقصی دارد. درواقع از مجموع 5 دانشکده مصوب، هم اکنون تنها ساختمان دانشکده فنی و مهندسی تکمیل شده است و ساختمان چهار دانشکده علوم پایه، کشاورزی، هنر و معماری  و ادبیات و علوم انسانی هنوز فرآیند ساختشان شروع نشده است. از لحاظ نرم افزاری نیز تنها 3 دانشکده: فنی، علوم پایه و کشاورزی دایر شده است؛ بنابراین هنوز در ابتدای کار هستیم. از 5 دانشکده باقی مانده نیز برای یکی از آنها (دانشکده علوم پایه) اعتبار مصوب و اجرایی دارد که حدود 5 میلیارد تومان است اما در سال گذشته حتی یک تک ریال هم بدان اختصاص داده نشده ولی خوشبختانه در مهر ماه سال 92 با پیگیریهای به عمل آمده قرار شده است اولین قسط اجرایی آن معادل یک دهم کل بودجه لازم، برای شروع پروژه اختصاص یابد.

مراحل به مناقصه گذاشتن طراح دانشکده علوم پایه برای انتخاب پیمانکار توسط معاونت پشتیبانی آغاز شده است. قابل ذکر است که از سال گذشته تاکنون فعالیتهای زیادی برای مشارکت بخش خصوصی طی چندین جلسه نیز به عمل آمده و حتی گزینه دیگر از جمله تهیه اوراق مشارکت برای ساخت کل سایت دانشگاه از طریق مراجع قانونی در دست بررسی است که با توجه به  تغییر و تحولات مدیران در دولت و وزیز علوم تحقیقات و فناوری  بکندی پیش می رود. دانشکده کشاورزی نیز در نوبت اخذ مجوز تامین اعتبار است که البته بعید است در آینده نزدیک اعتباری به آن تخصیص یابد. این مطالبی که بیان شد بدان معنی است که در سال جاری و احتمالا تا 3 سال آینده تنها همین فضای فیزیکی موجود را خواهیم داشت؛ هرچند که این شرایط برای همکاران و دانشجویان عزیز مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد اما باید توجه داشت که فرآیند توسعه دانشگاه یک پروسه بلند مدت است که قطعا با همکاری همه همکاران هیات علمی، دانشجویان عزیز و کارمندان گرامی  ادامه خواهد داشت. علاوه بر مسائل مربوط به دانشکده ها، ساختمان کتابخانه دانشگاه نیز همچنان نیمه تمام باقی مانده است که خیّر عزیزی نصف هزینه آن را پرادخت کرده است و تامین نصف دیگر هزینه آن در وزارت خانه درحال پیگیریست که امیدواریم در سال جاری شاهد از سرگیری فرآیند تکمیل ساختمان کتابخانه نیز باشیم.

کار مهم دیگری که در سال گذشته در این حوزه صورت گرفته است انتقال  آشپزخانه دانشگاه  از بیرون  و بحالت استیجاری  به داخل دانشگاه بود؛ بودجه این کار با وام گرفتن از بخش خصوصی یعنی پیمانکار تهیه غذای دانشگاه تامین شد که باعث صرفه جویی بیش از 2 میلیون تومان بصورت ماهیانه شده است.

اقدام مهم دیگری که درحال انجام است انتقال آب به دانشگاه است؛ البته لازم به ذکر است که چاه متعلق به دانشگاه که سابقا 2.5 میلیون اجاره داده میشد با اقدامات و پیگیری های صورت گرفته، در اولین حرکت مبلغ اجاره بها آن به 9 میلیون افزایش داده شد که منبع درآمدی برای دانشگاه باشد. هم اکنون سعی بر این است که با همکاری یکی از پیمانکاران، آب این چاه به دانشگاه انتقال یابد تا نه تنها از هزینه های مربوط به مصرف آب معاف شویم بلکه مازاد آن را برای توسعه فضای سبز دانشگاه اختصاص دهیم. لازم بذکر است در این مدت سعی شده است که به فضای سبز دانشگاه توجه بیشتری شود و حداقل محیط اطراف دانشکده فنی در تابستان گذشته ساماندهی شده است. علی رغم شدید اعتباری همچنین ساختمان بوفه، انتشارات و سلف سرویس اساتید نیز به بهره برداری رسیده است.

از اقدامات دیگری که با همکاری گروه صنایع غذایی دانشگاه در حال پیگیریست، راه اندازی کارخانه بسته بندی مواد غذایی با برند دانشگاه فسا است؛ مقدمات این کار فراهم شده است اما با کمبود اعتبار مواجه هستیم که امیدواریم با راه اندازی شرکت تعاونی دانشگاه در آینده ای نزدیک بودجه این کار تامین شود. ان شاء الله این امر علاوه بر جنبه های آموزشی و درآمدزایی آن بتواند باعث ارتقاء بیش از پیش اعتبار و جایگاه دانشگاه در منطقه شود.در همینجا جا دارد از همکاران هیات علمی و دانشجویان گرامی بویژه تحصیلات تکمیلی که دارای ایده های پژوهشی کاربردی  و در آمدزا هستند به مدیریت پژوهشی مراجعه نمایند.

از جمله تمهیدات دیگری که در این راستا اندیشده شده است روی آوری به سرمایه های مردمی و جذب بزرگان این منطقه به منظور مشارکت در پروژه های عمرانی دانشگاه به عنوان سرمایه گذار است. همچنین سعی می کنیم از تسهیلات بانکی معادل بودجه اختصاصی دانشگاه نیز استفاده کنیم؛ و باید به سمتی برویم که بتوانیم در افق 1404 دانشگاه، کاملا مستقل باشیم حتی در صورت افزایش بوجه های دولتی؛ که انشاء الله با استقرار دولت تدبیر و امید، این امر تحقق یابد. لازم به ذکر است که اینجانب 7 سال در دولت اصلاحات و 4 سال نیز در دولت اصولگرایان افتخار خدمت رسانی به میهن عزیز اسلامی، بویژه دانشگاهیان محترم در دانشگاههای مختلف کشور بویژه دانشگاه شهید باهنر کرمان را داشته ام و همیشه جنبه استقلال خود را حفظ کرده ام و از هر دو سیستم نیز انتقاداتی داشته ام ولی با هر دو مجموعه برای کشورم و تحت نظام ولایت کارکرده ام و کار خواهم کرد.

ان شاء الله با تمهیدات اندیشیده شده در چار چوب رهنمودهای مقام عظمای ولایت و تدابیر اقتصاد مقاومتی مقام محترم ریاست جمهوری، امید است که بتوانیم از شرایط سخت فعلی عبور کنیم؛ ما حتی به مراحل بعد از افق 1404 نیز می اندیشیم تا با تعیین مشاوری در این زمینه دورنمای آتی دانشگاه جهت تعیین دانشکده های بعدی (پس از 4 دانشکده ذکر شده) مطابق نیازهای منطقه مشخص شود.

•   با توجه به اینکه بدون وجود امکانات رفاهی مناسب، عملاً امکانات آموزشی نیز اثربخشی خود را از دست می­دهند، مهمترین اقدامات و برنامه­های دانشگاه در راستای بهبود این امر مهم چیست؟

در این حوزه نیز تلاش ما براین است تا از پتانسیل های مردمی و پتانسیل های خود دانشگاه جهت ارتقاء سطح تسهیلات فراهم شده برای همکاران عزیز و دانشجویان گرامی استفاده شود. با وجود شرایط سخت مالی که قبلا بدان اشاره کردیم، ما امید را رها نکردیم و بقول مقام محترم ریاست جمهوری با تدبیر انگیزه و امید را در مجموعه زنده نگه داشتیم. عضویت دانشگاه فسا در ، صندوق پژوهش استان فارس، تاسیس شرکت تولیدی و توزیعی دانشگاه  و راه اندازی تاکسی تلفنی دانشگاه از جمله مهمترین اقدامات انجام شده یا در حال انجام در این حوزه برای همکاران مجموعه می باشد. در حوزه رفاهی برای دانشجویان عزیز نیز اقدامات متعددی صورت گرفته است که از جمله می توان به تامین 80% از هزینه تغذیه دانشجویان از محل بودجه دانشگاه، تخصیص 30 میلیون تومان جهت بهبود امکانات رفاهی خوابگاه ها در تابستان سال 92، اتصال واحدهای خوابگاه های خواهران به یکدیگر جهت تسهیل رفت و آمد آنها و اجرایی کردن شیوه امتیازبندی در خوابگاه ها بنحوی که دانشجویان ممتاز در اولویت تخصیص خدمات و امکانات رفاهی قرار بگیرند، اشاره کرد.

همچنین با همکاری اداره اوقاف شهرستان قرار براین است که دانشگاه 30 هکتار زمین تحویل بگیرد و امید براین است که همکاران عزیز در دانشکده کشاورزی بتوانند از این موقعیت پیش آمده حداکثر استفاده را ببرند. ان شاءالله سهم درآمدی دانشگاه از این امر به ارتقاء امور رفاهی و تجهیز آزمایشگاه ها اختصاص خواه یافت. همچنین مرکز آموزشهای آزاد و مجازی دانشگاه با صدور حکم برای آقای دکتر محسن اژدری شروع بکار نموده است تا بیش از 70 در صد در آمد حاصل از این فعالیتها در امور رفاهی همکاران هیات علمی صرف شود.

  • ·   در حوزه فرهنگی، در راستای ارتقاء سطح دانشگاه چه اقداماتی صورت گرفته و مهمترین خواسته شما از مسئولان در این زمینه چیست؟

در ابتدای ورود بنده، مجموعه معاون فرهنگی نداشت که پیگیری های مکرری به عمل آمد که این معاونت نیز به دانشگاه اضافه شود چرا که انجام این مهم باعث ارتقاء دانشگاه از رتبه سوم به رتبه دوم می شد؛ الحمدالله این امر از نظر دانشگاه محقق شد و این معاونت اقدامات مهمی را در سال گذشته به انجام رسانید که بعنوان نمونه می توان به میزبانی منطقه ای بیست و هشتمین جشنواره سراسری قرآن کریم دانشجویان کشور اشاره کرد. همچنین تقویم فرهنگی یکساله دانشگاه نیز در حال تکمیل است.

حرکت مهم دیگری که در این راستا شروع شده است توسعه کانون ها و انجمن های علمی و فرهنگی است که امید است چارچوبی را فراهم کنند که باعث رشد هرچه بیشتر دانشجویان در این دو عرصه شود.

همچنین در این راستا کانون دانشجویی امامزاده اسماعیل نیز در حال راه اندازیست. با توجه به جایگاه و قداستی که این بقعه متبرکه در میان اهالی منطقه دارد امید است که بخشی از  هزینه های مورد نیاز جهت ارتقاء سطح فرهنگی دانشگاه از این مسیر تامین شود.

آخرین اقدامی که در  این حوزه هم اکنون در حال پیگیریست ایجاد تکیه ای مستقل برای دانشگاه جهت انجام مراسم عزاداری و سخنرانیست؛ امید است که با دعوت از سخنرانان قابل بتوان محیطی مناسب را جهت ارائه تفکر اسلامی و کرسی های آزاد اندیشی مد نظر مقام معظم رهبری در این مکان ایجاد کرد.

رویه ما در سال گذشته استقبال از فعالیت همه تشکل های فرهنگی و سیاسی در چارچوب نظام بوده است؛ تا جایی که حتی تشکل هایی که مجوز نداشتند، بصورت موردی به آنها  اجازه  فعالیت داده شد. بهرحال ما همچنان از فعالیت همه تشکل ها حمایت می کنیم و همه می توانند نظرات و عقاید خود را بیان کنند منتها در فضایی دوستانه و بقول رئیس جمهورمان با حفظ اعتدال بگونه ای که خدای نکرده به کسی توهین نشود تا در بعد فرهنگی بتوان به اهداف و ایده هایی که مقام عالی وزارت و مجموعه نظام اسلامی دارد نائل شویم.

•   به عنوان یک سوال شخصی، کار تدریس برای شما لذت بخش­تر است یا انجام امور مربوط به مدیریت و ریاست دانشگاه؟

قطعا تدریس! من همواره به دوستان و خانواده خودم گفته ام که قشنگترین، زیباترین و لذت بخش ترین لحظاتم، لحظه هایی بوده که مطالعه می کنم یا نتیجه مطالعاتم را به دانشجویان ارائه می دهم؛یا طرح پژوهشی تهیه می کنم یا مقالیه می نویسم و یا به مباحث علمی مشغولم؛

خوشبختانه من هم اکنون نیز در دو محور کلیدی مشغول تحقیقات میباشم؛ که اولی تولید و اصلاح غله جدید مقاوم به تنشهای محیطی به ویژه شوری و خشکی از طریق روشهای مارکرهای مورفولوژی، ملکولی و سینوژنتیک و دومی یافتن کولئیوارهای سازگار درختچه چند منظور هرهربا معروف به درخت معجزه در شرایط آب و هوایی ایران می باشد. علاوه بر تدریس در دانشگاه شیراز، هر هفته دو ساعت نیز در خدمت دانشجویان دانشگاه فسا هستم؛ همچنین بیش از 4 دانشجوی ارشد و یک دانشجوی دکتری را تحت راهنمایی دارم.

از لحاظ اجرایی نیز بنده از سنین نوجوانی تاکنون مسئولیت های مختلفی در وزارتخانه های کشاورزی، دفاع، وزارت کشور و از سال 1370 نیز در وزارت علوم تحقیقات و فناوری را در اختیار داشتم. هم اکنون درجه دانشیاری را دارم و امیدوارم در دو سه سال آینده نیز درجه استادی را بگیرم و در خدمت مجموعه دانشگاهی کشور باشم و بازهم تاکید می کنم که برای من قطعا هیچ چیز را لذت بخش تر از تحقیق و تدریس نخواهد بودو از این که خود را در بین دانشجویان می بینم احساس شادابی و امید و افتخار می نمایم

  • ·         و به عنوان خاتمه کلام... اولین چیزی که با شنیدن کلمات زیر به ذهن شما می رسد را بیان کنید»

 

  • ·         دانشجو          تلاش
  • ·         کارمند             سخت کوشی
  • ·         استاد              تربیت کننده دانشجو
  • ·         تدریس            شیرین ترین میوه ای که می توان تصور کرد
  • ·         شهر فسا         هزار شهید
  • .         شهرستان نیریز       زادگاه اصلی من که مستحق توجه بیش از وضعیت کنونی است

دانشگاه فسا          دانشگاه درخشان آینده با مرجعیت علمی در منطقه جنوب شرق استان

 

...((پایان))...