امروز 01 مرداد 1398

 ويكي‌ليكس : فيس‌بوك مخوف ترين ماشين جاسوسي دنيا است

 

خبرگزاري فارس: جوليان آسانژ بنيانگذار ويكي ليكس در اظهارنظري جنجالي سايت فيس بوك را بزرگترين و برترين ماشين جاسوسي زمان اعلام كرد.

 به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، وي به تازگي در مصاحبه اي با روزنامه Russia Today گفته است: فيس بوك به طور خاص مخوف ترين ماشين جاسوسي است كه تا به حال اختراع شده و از اين حيث بي نظير است.

وي افزوده است: اين سايت جامع ترين پايگاه داده را در مورد مردم جهان، روابط آنها، اسامي، آدرس ها، محل زندگي، ارتباطات آنها با يكديگر، اقوام، تمايلات و روابط آنها با آمريكا در اختيار دارد و همه اين اطلاعات به سادگي در اختيار نهادهاي اطلاعاتي آمريكا قرار مي گيرد.

وي تاكيد كرد: بسياري از شركت هاي بزرگ فناوري در آمريكا به طور فعالانه به دولت آمريكا كمك مي كنند تا در مورد زندگي مردم جاسوسي كنند.

به اعتقاد آسانژ، گوگل، ياهو، فيس بوك كه سه شركت اصلي فناوري آمريكا هستند همگي با نهادهاي اطلاعاتي آمريكا ارتباطات تنگاتنگي دارند.

وي گفته است: مساله اين نيست كه اين شركت ها با دريافت تقاضا و احضاريه به نهادهاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا كمك مي كنند، مساله آن است كه اين شركت ها رابط هاي كاربري خاصي را طراحي كرده اند تا نهادهاي اطلاعاتي آمريكا با استفاده از آنها جاسوسي كنند.

به گفته وي،حال مساله اين نيست كه فيس بوك عملا توسط ماموران اطلاعاتي آمريكا اداره مي شود يا خير. قضيه به اين شكل نيست. جاسوسان آمريكايي به سادگي مي توانند فشارهاي حقوقي و سياسي را به گردانندگان فيس بوك وارد كنند و براي مديران فيس بوك دشوار است كه هر بار بخواهند سوابق افراد مورد نظر دولت آمريكا را استخراج و ارائه كنند. لذا آنها فرايند خودكاري را طراحي كرده تا انتقال سوابق كاربران را راحت كنند.

لذا ماماوران اطلاعاتي در هر لحظه كه بخواهند مي توانند بفهمند كه هر فرد چه كسي را به جمع دوستانش اضافه كرده يا چه تغييري در وضعيت شغلي خود به وجود آورده است.