امروز 04 آبان 1399

خانه

متن زیر را از اینجا دانلود کنید.


بسم الله الرحمن الرحیم

یادت میاد؟ زمانیکه فهمیدی پنجاه روز باردار بوده ای اما خبر نداشته ای؟! اون شب چقدر گریه کردی! یادته می‌گفتی پنجاه روز از دوران مراقبت جسمی و روحی بچه‌ام گذشته؟ می‌گفتی هر یک ساعت باید طبق برنامه‌ای خاص دنبال بشه؟ فکر کنم صبحها سیب سرخ می‌خوردی و عصرها شیر و خرما. اون که میگفتی بچه رو باهوش میکنه چی بود اسمش؟ کندر؟!

یادش بخیر. چه حس شیرینی داشتم.حس پدر شدن درونم بیداد می‌کرد.

اما الهه جان ازت تعجب میکنم. چی شد اون همه وسواس و دقت؟ اون همه برنامه غذایی و مراقبت‌های پزشکی و طب سنتی؟!

ما خیلی زجر کشیدیم تا این دوقلوها رو از آب و گل درآوردیم. هر کی شبهای واکسن زدن به بچه‌اش بیداره اما من و تو هر شب رو تا صبح به چشمهای هم چشم میدوختیم تا صبح شه.

الهه خانوم، به این راحتی نباز! همه چیز رو. زندگی من، خودت ، بچه ها! عقاید و باورهامون! یکرنگی‌مون و از همه مهمتر عشقمون رو!

اون همه تلاش کردی تا بچه‌هامون به بهترین وجه بزرگ شن ، اما حالا که نگار و نیمای من و تو 17 ساله شدن داری جاخالی میدی؟!

الان زکاوت و زیرکی تو لازمه. الان باید صبورانه سنگ صبور نگار باشی! الان باید با یه نگاه به صورت نیما تا تهش رو بخونی !

باورم نمیشه آدمی که اگر گوشی موبایل تو اتاق بچه‌ها ش دستم بود منو با جیغ و داد بیرون میکرد، حالا خودش؟!

یادته میگفتی هرچی آمار طلاق و جنایت و خیانته همه از گور این واتس آپ و تلگرام بلند میشه؟!!!

می‌گفتم : نه الهه جان، این جور نیست! این ارتباطات سریع و امکان به اشتراک گذاری انواع فایلها و تصاویر و فیلمها خیلی می‌تونن توی زندگی روزمره کمک حالمون باشن‌.

مشکل نه از این رسانه‌هاست! نه از محتوای اونها، بلکه مشکل فقط از ماست! فقط از خودمون !

قرار بود ما به بچه‌هامون کمک کنیم تا تیزبین و دقیق باشن. وقتی پیامی بهشون میرسه قدرت تشخیص داشته باشن که ساخت و ارسال این فیلم و پیام و تصویر به نفع یا ضرر کدوم قشر هست. چه کسی از ساخت اون سود می‌بره یا ضرر.

این یعنی سواد رسانه‌ای که ما باید یادشون می‌دادیم. یادته مدتی تشویقشون میکردیم در صورت دریافت پیامی که حاوی موضوعات اجتماعی یا سیاسی باشه به اون اعتماد نکن و اکتفا نکنن و خبر رو حداقل از سه منبع دیگه هم بخونن تا بتونن به جمع بندی مفیدی برسن؟ ما که تا زمانی بچه بودن برای تماشای تلویزیون محدودیت زمانی میذاشتیم، خودم هم تعجب میکنم چرا برای استفاده از اینترنت در نوجوانی این کار رو نکردیم! مثل دوران بچگی‌شون که سی‌دی های تازه خریداری شده رو با هم باز و تست میکردیم. اون دو طفل نابلد رو میان هزاران سایت رنگارنگ و جذاب تنها رها کردیم. کاش وبگردی دسته جمعی رو تمرین کرده بودیم تا حس مخفی کاری در اونها شکل نگیره. این جوری سواد ما هم خیلی بیشتر از حالا بود. ماشاالله به زکاوت این نوجوونها.

یه روز کنار نیما نشسته بودم، مشغول خوندن کتاب بودم که صداهایی هول انگیز از تبلتش شنیدم. خدای من ! این بازی خشن که معلوم نیست کدوم از خدا بی‌خبری اون رو ساخته مناسب سن اون که هیچ، مناسب سن من هم نبود !

بازیهای آموزش آرایشگری رو کجای دلم بذارم که 24 ساعته مورد استفاده دختر بچه‌هاست. اگه این بازی رو نصب میکنیم چرا در کنارش از برنامه‌های دیگه‌ای استفاده نمیکنیم که اونها رو در ابعاد دیگه هم رشد و پرورش بده؟!!!

بر گردن میگیرم نیمی از تقصیرها رو که بر گردن منه. شایدم بیشتر!

کاش فقط یه خونه نقلی داشتم و شبها نون خالی وسط سفره! اما بجاش تو رو داشتم! و نیما رو! و نگار رو!

همه زیر یک سقفیم ولی نمیدونم چرا پسرم یکهو میره تو لاک خودش، و همسرم یه صبح تا ظهر کامل پای چت! اگر چیزی شما رو ناراحت میکنه منو می کشه! و اگر چیزی شما رو خوشحال میکنه که از من مخفی میکنید باز هم منو میکشه!

از روز اول هدیه دادن سیم کارت به بچه‌های دوازده ساله اشتباه بود. چه برسه به وقتیکه نگار شانزده ساله بود و فهمیدم عکس نامناسب خودش رو برای پسر داییش فرستاده ، اون شب اولین و آخرین مرتبه‌ای بود که از من کتک خورد. کاش قبل از پیش اومدن این اشتباه دستش رو گرفته بودم، توی پارکها و کنار پلها چرخونده بودمش و عاقبت دخترهایی که خام پسرهای فرصت طلب شده بودن رو نشونش داده بودم تا خودش احساس انزجار کنه از طلب کننده‌هایی که پله به پله فریب دهنده گیشان جلوتر میره. کاش زودتر فهمیده بودم که نوجوونها و جوونها عاشق گذاشتن عکس و مسایل مربوط به زندگی خود روی اینترنت هستند.

تو هم به خودت رحم نکردی و این قوانین رو زیر پا گذاشتی، تمام وقتت رو پلاس شدی توی دنیای مجازی.  عزیز من بچه‌هامون از رفتـار ما الگـو میگیرن نه از نصیحـت‌های ما !!!

پدران و مادران عزیز: واحد دانشگاه فسا در تلاش است با ایجاد رابطه‌ای صمیمانه و همدلانه، به افزایش سطح آگاهی خانواده‌های محترم کمک نموده و حتی اگر بین شما عزیزان افراد علاقه‌مند به همکاری در زمینه‌های »آشنایی با شبکه‌های اجتماعی، اینترنت، موبایل، ماهواره و مزایا و معایب آنها« و نیز آشنایی با مشکلات زندگی دانشجویی و ارائه راهکارهایی در جهت حل آنهاباشد صمیمانه دست یاری شما را می‌فشاریم.

شماره پیامک  500028364953  پل ارتباطی ما و شماست.

با ارسال کلمه ” ثبت نام ” و یا عدد ”1“ میتوانید بطور رایگان در سامانه پیامکی ما عضو گردیده و از مطالب خوب و ارزنده‌ای که بمرور برای شما ارسال خواهد شد بهره‌مند گردید.

دغدغه اصلی ما آرامش روحی و جسمی فرزندان شما و به سلامت گذشتن این عزیزان از پیچ و خم این رسانه‌ها و جلوگیری از وارد آمدن کوچکترین صدمه و لطمه به این عزیزان است.

تعداد بازدید:6625