با حضور چهره های مطرح علمی شهرستان فسا برگزار شد

برگزاری ویژه برنامه روز دانشگاه فسا

همایش شانزدهمین سالروز تاسیس دانشگاه فسا در این شهرستان برگزار شد.
۲۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۶ کد : ۱۵۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۷۹
برگزاری ویژه برنامه روز دانشگاه فسا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فسا در روز دوشنبه 20 تیر همایش شانزدهمین سالروز تاسیس دانشگاه فسا، در تالار شیخ روزبهان دانشگاه برگزار شد.

در این همایش که با حضور آیت الله دکتر بهشتی عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت الله حیدری فسایی از اساتید برجسته حوزه علمیه، فیروزی نماینده فسا در مجلس، کریمی معاون استاندار فارس، علویان مهر رئیس دانشگاه صنعتی شیراز، فاضل نیا رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، تشخوریان مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز، فتح اللهی رئیس دانشگاه و جمعی از مدیران شهرستان، خانواده معظم شهدا و... در تالار شیخ روزبهان دانشگاه فسا برگزار شد، از چهره های علمی شهرستان نیز تجلیل به عمل آمد.

در ابتدای این مراسم دکتر جمال فتح الهی رییس دانشگاه فسا ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در همایش، با اشاره به شعار سال و تولید دانش بنیان و اقدامات دانشگاه فسا در این خصوص اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان نیازمند نقش آفرینی نهادهای مختلف از جمله دولت، بخش خصوصی و رسانه‌ها است.

او افزود: ارتباط دانشگاه با مجموعه های بخش خصوصی همچون صنایع بزرگ شهرستان، اصناف، بهره برداران بخش کشاورزی و... ، موجب خواهد شد که تولید دانش بنیان شکل گیرد گرچه ساز و کار آن هنوز کامل نیست.

دکتر فتح اللهی به نقش رسانه ها در فرهنگ سازی جهت تولید دانش بنیان نیز اشاره کرد و گفت:  در این زمینه نیز رسانه های مختلف شهرستان همچون دفتر صدا و سیمای مرکز فسا و سایر رسانه های برخط و مکتوب می توانند نقش آفرین باشند.

او با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی مانند دانشگاه فسا، طرف عرضه تولید دانش بنیان هستند، ادامه داد: تحقق تولید دانش بنیان، مستلزم وجود تقاضا برای دانش و دانایی در دستگاه‌های اجرایی و صنایع و صنوف بخش خصوصی است

رییس دانشگاه فسا با اشاره به ظرفیت های این دانشگاه و جایگاه آن در کشور خاطرنشان کرد: به همت تلاش های صورت گرفته رتبه نهم از میان ۲۳ دانشگاه جامع دولتی کشور مستقر در مراکز شهرستانها، متعلق به دانشگاه فسا است که این موضوع موجب افتخار است ضمن اینکه در استان نیز این دانشگاه رتبه سوم را داراست.

او با اشاره به افتخارات دانشگاه فسا در ۱۶سال گذشته نیز گفت:  انتشار ۳۶ عنوان کتاب، اجرای ۹۱ طرح پژوهشی و بیش از هزار مقاله تنها گوشه ای از دستاوردهای این دانشگاه است.

در ادامه این مراسم حجت الله فیروزی نماینده شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با تقدیر زحمات از مدیران دانشگاه فسا اظهارداشت: تعامل دانشگاه و صنعت از ۲۰سال پیش مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است.

او افزود: تصور از دانشگاه و صنعت در میان هر دو گروه، تصورات خاص خود بود اما با مطرح شدن تولید دانش بنیان فرصت بی نظیری برای تقویت ارتباط این دو نهاد فراهم شده است.

فیروزی ادامه داد: تولیداتی که بر بستر دانش نیست، هزینه های تولید را بالا می برد و اینکه دانشگاه و صنعت به هم نزدیک شوند، شاید مهم ترین اتفاق در این راستا باشد گرچه ساز و کار آن بسیار گسترده است.

نماینده فسا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما باید به سمت برندسازی حرکت کنیم چراکه اگر محصولی برند شد، مشتریان خود را به دست خواهد آورد که در این راستا دانشگاه فسا در برخی رشته ها می تواند برندسازی کند.

او تصریح کرد: فسا امروز به سمت صنعتی شدن پیش می رود که لازم است شرکت های دانش بنیان این حرکت را شتاب ببخشند و انتظار داریم دانشگاه فسا با ظرفیت علمی خود به کمک بیاید تا چهره جدیدی از شهرستان را در حوزه صنعت نشان دهیم.

دکتر فیروزی با تاکید بر کسب تکنولوژی خاطرنشان کرد: مجلس نیز از ظرفیت خود در کنار دانشگاه استفاده خواهد کرد تا رونق بخش صنعت در این شهرستان باشد.

در ادامه این مراسم پیام امیر دکتر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران خطاب به رییس دانشگاه فسا قرائت شد.

در ادامه دکتر علویان مهر رییس دانشگاه صنعتی شیراز نیز در سخنانی اظهار داشت: شعارهای سال در ۱۰سال اخیر کلید واژه هایی چون تولید و اقتصاد دارد که نیازمند نوآوری است.

او افزود: تولیدی که دانش بنیان و نوآور نباشد، محکوم به نابودی و شکست است و در دنیای امروز قادر به رقابت نیست.

علویان مهر با اشاره به نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال گفت: این شرکت ها قادر خواهند بود افراد بسیاری را مشغول به کار کنند.

او همچنین گفت: امروز دانشگاهها از تولید مدرک عبور کرده اند و به سمت نوآوری و خلاقیت حرکت کرده اند که سرآغاز توسعه و ایجاد اشتغال است.

دکترعلویان مهر ادامه داد: صنعت و دانشگاه امروز با هم همکاری دارند اما نیاز به گسترش این همکاری است که با توجه به فضای کشور، حتما شاهد گسترش این همکاری ها خواهیم بود.

در ادامه این مراسم مهندس کریمی معاون برنامه‌ریزی استاندار فارس نیز در سخنانی با اشاره به رابطه دانشگاه با صنعت اظهار داشت:  وقتی دانشگاه های بزرگی در استان فارس همچون دانشگاه شیراز، فسا و... داریم باید از مطالعات پژوهشی آن ها به نحو احسن استفاده کرد.

او افزود: صنعت گران و تولید کنندگان باید از دانشگاه فسا بیشتر استفاده کرده و تولیدات خود را دانش بنیان کنند.

مهندس کریمی خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور با رویکرد تولید دانش بنیان حل خواهد شد و رهبر انقلاب سال‌هاست که بر این موضوع تاکید کرده اند.

معاون استاندار فارس ادامه داد: امروز دانش را داریم اما این دانش باید تجاری سازی شود تا اقتصاد ما شکوفا شده و مشکلات دیگر را حل کند.

مهندس کریمی همچنین گفت: به عنوان نمونه یکی از مشکلات بزرگ امروز کمبود آب در شهرستان فسا است که دانشگاه می تواند با رویکرد دانش بنیان این مشکل را پیگیری کرده و راه حل ارایه دهد.

او در پایان خواستار کمک خیران به دانشگاه فسا شد و گفت: امیدواریم روز به روز شاهد توسعه و پیشرفت این دانشگاه در کشور باشیم.

دکترامین الله بهاءالدینی سومین رییس دانشگاه فسا و دکتر اژدری هفتمین رییس دانشگاه فسا نیز در سخنانی کوتاه در باب تولید دانش بنیان سخن گفتند.

در ادامه این همایش از آیت الله دکتر بهشتی چهره شاخص علمی کشور به پاس ۷۰سال تلاش خستگی ناپذیر و آیت الله حیدری فسایی استاد برجسته حوزه علمیه قم به عنوان دو استاد برجسته فسایی که در عرصه ملی مطرح می باشند، تقدیر به عمل آمد.

همچنین از روسای دانشگاه فسا در طول ۱۶سال از تأسیس این دانشگاه و خانواده  مرحوم دوگانی موسس این دانشگاه  تجلیل شد.

رونمایی از سرود دانشگاه فسا برنامه بعدی این همایش بود.

 برپایی نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه فسا و نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در حاشیه این همایش، از دیگر برنامه های شانزدهمین سالروز تاسیس دانشگاه فسا بود.


( ۶ )

نظر شما :