برگزاری مراسم اختتامیه دومین همایش ملی کم آبیاری و استفاده از آبهای نامتعارف در کشاورزی مناطق خشک در دانشگاه فسا

۳۰ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۱ کد : ۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۷۹۰
برگزاری مراسم اختتامیه دومین همایش ملی کم آبیاری و استفاده از آبهای نامتعارف در کشاورزی مناطق خشک در دانشگاه فسا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فسا در روز پنجشنبه 28 بهمن مراسم اختتامیه دومین همایش ملی کم آبیاری و استفاده از آبهای نامتعارف در کشاورزی مناطق خشک در دانشگاه فسا بصورت مجازی برگزار شد.

در این مراسم دکتر محسن بذرافشان رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس به ارائه مهمترین پروژه های تحقیقاتی انجام شده در زمینه آب و کاهش اثرات خشکسالی در بخش های محصولات باغی، زراعی، استفاده از ارقام متحمل به خشکی، تعیین آب مصرفی، خاک ورزی، برنامه ریزی و سیستم های آبیاری، پرداختند. اهم فعالیت های این مرکز به شرح زیر بود:

- استفاده از سامانه آبیاری هوشمند و برنامه ریزی آبیاری در کاهش مصرف و افزایش بهره وری مصرف آب

- کاهش مصرف آب به 8900 مترمکعب در هکتار در چغندر قند و افزایش بهره‌وری از 2/2 به 5 کیلوگرم به ازای هر متر مکعب مصرف آب

- تولید و کاربرد علوفه جو هیدروپونیک در تغذیه دام با محوریت کاهش مصرف آب و تولید انبوه علوفه در واحد سطح

- معرفی ژنوتیپ برتر یونجه چند ساله برای مراتع نیمه استپی استان فارس

- استفاده از آرایش کاشت کفکار در اراضی شور گندم کاری استان فارس

- تولید نشاء بذری گیاه کم آب بر و اقتصادی مورتلخ

- تعیین زمان و میزان آبیاری تکمیلی درختان انجیر به منظور افزایش بهره وری فیزیکی آب

در ادامه این مراسم مهندس اردوان نیکنام معاون منابع انسانی و تحقیقات شرکت آب و فاضلاب استان فارس نیز به ارائه ظرفیت های استفاده از پسابهای تصفیه شده در کشاورزی استان فارس پرداختند و راهکارهایی برای استفاده هرچه بهتر از این منابع ارائه دادند. ایشان بیان داشتند که بطور کلی، تصفیه فاضلابهای شهری و صنعتی باید بتواند چنان کیفیتی تولید نماید که دور ریخته نشود، بلکه مصارف مطلوبی برای آن قابل پیش بینی باشد. مهمترین راه حل منطقی توسعه منابع آب در آینده ، استفاده مجدد از فاضلاب های تصفیه شده بعنوان یک منبع جدید است. در پایان گزارشی از وضعیت تصفیه فاضلاب در شهرستان های مختلف استان فارس پرداختند.

دکتر حسین بانژاد دبیر قطب علمی مدیریت کم آبیاری و آب های نامتعارف دانشگاه فردوسی مشهد نیز به ارائه گزارشی در مورد فعالیت های صورت پذیرفته در قطب علمی مدیریت کم آبیاری و آب های نامتعارف دانشگاه فردوسی مشهد پرداختند.

در پایان دکتر محمدجواد امیری دبیر علمی همایش به رائه گزارش برگزاری همایش و قرائت بیانیه دومین همایش ملی کم آبیاری و استفاده از آب های نامتعارف در کشاورزی مناطق خشک پرداختند.

لازم بذکر است که از 140 مقاله پذیرفته شده توسط کمیته علمی این همایش، 36 مقاله به صورت ارائه شفاهی و 104 مقاله به صورت ارائه پوستری بودند که در پنل های مختلف در دو روز برگزاری این همایش ارائه گردیدند.


نظر شما :