دکتر فتح اللهی در جلسه شورای مدیریت آموزش عالی استان فارس: عدم تطابق هزینه ها با اعتبارات دانشگاهها موجب افت کیفیت آموزش و پژوهش می شود.

۳۰ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۹ کد : ۸۱ اخبار
تعداد بازدید:۷۳۰
دکتر فتح اللهی در جلسه شورای مدیریت آموزش عالی استان فارس: عدم تطابق هزینه ها با اعتبارات دانشگاهها موجب افت کیفیت آموزش و پژوهش می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فسا در روز پنج شنبه 28 بهمن دکتر فتح اللهی رییس محترم دانشگاه درجلسه شورای مدیریت آموزش عالی استان فارس که با حضور نمایندگان مردم شریف استان فارس در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه شیراز تشکیل شده بود،ضمن تشکر از ریاست محترم دانشگاه شیراز و مجمع نمایندگان تصریح کردند: طی سال‌های 1396 تا 1400 هزینه های تولیدکنندگان از جمله هزینه های تولید خدمات آموزشی و پژوهشی بطور متوسط 6 برابر شده است در صورتی که رشد اعتبارات دانشگاهها بسیار کمتر از این مقدار و کمتر از 3 برابر شده است. بدیهی است این عدم تطابق هزینه ها با اعتبارات دانشگاهها، باید موجب افت کیفیت آموزش و پژوهش، حتی با شرایط یکسان شده باشد. این در حالی است که بحران ویروس کرونا و نوسانات نرخ ارز طی سال های اخیر هم مزید بر علت بوده است.

رییس دانشگاه فسا در پایان سخنان خود پیشنهاداتی در خصوص اعتبارات دانشگاهها به شرح ذیل ارائه نمودند:

1- جدی گرفتن توزیع اعتبارات بر اساس سرانه دانشجوی معیار و به روز رسانی هزینه های تمام شده خدمات دانشگاهها بر اساس شاخص قیمت تولیدکننده و تعیین اعتبارات دانشگاهها بر این مبنا

2- بر اساس ماده 1 قانون احکام دائمی اعتبارات دانشگاهها کمک تلقی می شود و بر اساس بودجه تفصیلی مصوب هیات امنا باید هزینه شود. بنابراین هر گونه تبصره قوانین بودجه نباید ناقض این ماده قانونی باشد. به عبارت دیگر دانشگاهها ظرفیت تصمیم گیری تخصیص بهینه منابع را دارند و نیاز نیست برای آنها در این موضوع تعیین تکلیف از بالا صورت پذیرد.


نظر شما :